Skip Navigation
 

Historia

KLUB SPORTOWY "WISŁA-START" W WIŚLE

 
Przełomową datą był dzień 7 kwietnia 1957 r., kiedy to Koło Sportowe uzyskało osobowość prawną i zmieniło nazwę na Klub Sportowy "Wisła-Start" w Wiśle. Historyczny akt powołania klubu podpisali: Jan Wojnar, Kazimierz Grycz, Jan Raszka, Mieczysław Sieprawski, Władysława Maryniok, Andrzej Cieślar, Jan Tekieli, Roman Nawratil, Tadeusz Cieślar I, Tadeusz Cieślar II, Jan Warski, Jan Głuszek, Ludwik Szlauer, Zygmunt Kuderski, Włodzimierz Gołkowski.
W momencie powołania, klub posiadał 3 sekcje sportowe: narciarską, piłki nożnej i piłki siatkowej. Finansowanie klubu przejęła Rada Główna "Start" w Warszawie, przekazując dotacje docelowe na narciarstwo, zaś Rada Wojewódzka "Start" w Katowicach finansowała pozostałe sekcje i wspomagała sport masowy.
KS "Wisła-Start" borykał się ciągle z kłopotami lokalowymi. Korzystano z jednego pomieszczenia biurowego i magazynu sprzętu sportowego w Ośrodku Sportowym "Start". W 1975 r. władze miasta Wisły w ramach podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu telewizyjnego Banku Miast, przekazały klubowi część terenu ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Jonidle z przeznaczeniem pod budowę pawilonu klubowego.
W 1982 r. zapoczątkowana została własna działalność gospodarcza poprzez utworzenie brygad remontowo-budowlanych. Zysk wypracowany z działalności gospodarczej w większości przeznaczony został na zagospodarowanie Jonidła i budowę pawilonu. Taka sytuacja trwała do końca 1989 r., kiedy to przepisy podatkowe oraz sytuacja na rynku pracy zmusiła klub do zaniechania tej działalności.
W tym czasie działacze klubu zostali zmuszeni również do podjęcia decyzji o wystąpieniu ze struktur Zrzeszenia Sportowego "Start" i przekształcenia KS-u w klub środowiskowy. W związku z tym przyjęto nazwę Klub Sportowy "Wisła" w Wiśle.
Ścisłe związane się z miastem stworzyło możliwość przejęcia parkingów i targowiska miejskiego, dzięki czemu poprawiła się sytuacja finansowa klubu. 1 paĄdziernika 2001 r. zarząd klubu podpisał umowę z Wytwórnią Wód Mineralnych "Ustronianka", która objęła sponsoringiem sekcję narciarską. 14 marca 2003 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Klubu podjęło uchwałę o zmianie nazwy na Klub Sportowy "Wisła - Ustronianka" w Wiśle.
 
 
 
« powrót|drukuj