Skip Navigation
 

Historia

BIATHLONOWY EPIZOD

 
W latach 80. w klubie działała też sekcja biathlonowa, którą powołano w 1982 r. z inicjatywy Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku Białej. Zajęcia prowadził Bolesław Klęczek, trener kadry narodowej. W pierwszym roku działalności dokonano naboru zawodników, przede wszystkim w oparciu o ZSZ w Ustroniu. Sekcja była w stadium organizacji, dlatego też zawodnicy nie startowali w żadnych poważniejszych zawodach.
Pierwsze osiągnięcia przyszły w sezonie 1983/84, kiedy to trzech zawodników zakwalifikowało się do XII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Do wyróżniających się zawodników należeli Jacek Krężelok, Marek Kulik i Adam Podżorski, który w OSM zajął IV i V miejsce, co zapewniło mu powołanie do kadry narodowej dwuboju zimowego.
Od 1 grudnia 1984 r. trener sekcji biathlonowej Bolesław Klęczek został powołany na stanowisko trenera kadry narodowej dwuboju zimowego, co zmusiło klub do zatrudnienia nowego instruktora. Był nim Józef Kujawa.

Sekcja pomimo kłopotów związanych z brakiem trenera strzelectwa, rozwijała się prawidłowo, o czym świadczy zajęcie IV miejsca w OSM w sezonie 1985/86 przez kadrowicza Adama Podżorskiego. W innych zawodach pucharowych plasował się na miejscach od I-IX. Niestety w następnym sezonie 1986/87 w wyniku popełnionych błędów szkoleniowych nie odegrał znaczącej roli. W następnym roku został powołany do odbycia do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Po jej ukończeniu uprawiał przez dwa sezony narciarstwo biegowe, lecz bez większych sukcesów.
Obok Adama Podżorskiego na wyróżnienie zasługują: Kazimierz Wacławek, który na OSM w sezonie 1985/86 zajął VIII miejsce w grupie juniorów młodszych oraz Józef Rejowicz - X miejce na tej samej spartakiadzie. Największe postępy z grupy biathlonowej poczynił Roman Podżorski brat Adama, który w grupie młodzików na liście rankingowej po sezonie 1985/86 uplasował się na III miejscu.
Sezon 1986/87 był dla biathlonistów bardzo nieudany. Poza Romanem Podżorskim, który plasował się na czołowych miejscach w grupie młodzików, reszta zawodników zajmowała miejsca w drugiej dziesiątce. Na podkreślenie zasługują natomiast wyniki Anny Podżorskiej, która jako biegaczka startowała w biathlonie, zajmując dobre lokaty. W zawodach kwalifikacyjnych przed Mistrzostwami Świata wywalczyła I miejsce, co pozwoliło jej wyjechać na MŚ do Finlandii, gdzie reprezentowała barwy Polski. Trzeba zaznaczyć, że był to pierwszy od wielu lat, występ reprezentanta KS "Wisła" Start w imprezie tej rangi.
Po zakończeniu tego sezonu został zwolniony z klubu trener biathlonistów Bolesław Klęczek, skutkiem czego grupa pozostała bez trenera. W sezonie 1987/88 biathlonistami opiekował się dorywczo trener biegaczy Bronisław Cieślar. Na OSM w 1988 r. w Dusznikach Zdroju sztafeta biathlonistów zajęła V miejsce. Na skutek braku kwalifikowanego trenera i funduszy na utrzymanie sekcji, została ona rozwiązana po sezonie 1987/88.
 
 
 
« powrót|drukuj