Skip Navigation
 

Historia

SEKCJA KOLARSTWA GÓRSKIEGO

 
Na rosnącej fali popularności w Polsce, również w KS "Wisła" powstała sekcji kolarstwa górskiego. Od początku swego istnienia prezentowała wysoki poziom sportowy, czego dowodem jest sklasyfikowanie jej na III miejscu w rankingu PZKol. Sekcja ta boryka się niestety z dużymi kłopotami finansowymi, nie ma dotacji z zewnątrz. Finansowanie opiera się na zasadach sponsoringu.

Do największych osiągnięć kolarzy górskich należy zaliczyć zdobycie przez Annę Cieślar wicemistrzostwa Polski seniorek oraz brązowego medalu w grupie juniorek w 1994 r. Sukcesy te zaowocowały miejscem w kadrze narodowej.
Do wyróżniających się zawodników należeli także seniorzy Andrzej Cieślar, Jarosław Prottung, Amadeusz Szynka, zajmujący miejsca w pierwszej dziesiątce Pucharu Polski oraz juniorzy Michał Wacławek, Michał Czyż, Sebastian Tomica, plasujący się także w połowie pierwszej dziesiątki Pucharu Polski.
Trzeba zaznaczyć, że sekcja ta nie posiadała trenera, a zawodnicy trenowali samodzielnie. Dopiero w sezonie 1995 został zatrudniony na etatu instruktor Wacław Cwynar. Grupa posiadała szerokie zaplecze młodzieży. Szczególnie wyróżniał się Rafał Nogowczyk, który jako młodzik w sezonie 1994 nie przegrał ani jednego wyścigu, za każdym razem deklasując rywali. Na czołowych miejscach plasowali się też Robert Niwczyk i Bartłomiej Goliasz.
W 1997 r. pracę trenerską z kolarzami górskimi rozpoczął Andrzej Cieślar. To był bardzo dobry okres w historii sekcji. Oto wyniki.
Miłosz Glajcar w grupie młodzików - I miejsca w Sławnie i Baligrodzie, III miejsce w Kwidzyniu, II miejsce w Grand Prix MTB w klasyfikacji generalnej, III miejsce w Mistrzostwach Polski w Polanicy.
Anna Sojka w grupie młodzików - I miejsce w Gand Prix MTB w Kwidzyniu, Sławnie, Bełchatowie i Książu, i II miejsce w Baligrodzie, a w efekcie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Grand Prix MTB.

Anna Cieślar - II miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix MTB i srebrny medal podczas Mistrzostw Polski w Polanicy.
Sezon 1998. Anna Cieślar - II miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix MTB, II m w Mistrzostwach Polski juniorek i open. Była członkinią kadry narodowej. Zajęła 10 lokatę w Mistrzostwach Europy w kategorii juniorek i 13 miejsce w Mistrzostwach Świata.
Tomasz Szmaciński - II miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix MTB, członek kadry narodowej.
Anna Sojka - I miejsce w Mistrzostwach Polski (kategoria junior młodszy), członkini kadry narodowej.
W sezonie 1999 zawodnicy sekcji MTB startowali w wielu imprezach takich, jak Grand Prix Lang MTB, Puchar Polski czy Wielka Nagroda Beskidy - Żywiec, zajmując w poszczególnych grupach wiekowych wysokie lokaty. Największymi sukcesami odnieśli:
Wacław Godycki, który w grupie juniorów wywalczył tytuł wicemistrza Polski w Sławnie koło Opoczna, a poza tym zwyciężył w kilku edycjach WN Beskidy - Żywiec i zdobył główną nagrodę w klasyfikacji generalnej. Był on także reprezentantem Polski na Mistrzostwa Świata w Szwecji.
Wojciech Śliwka jest drugim najbardziej utytułowanym zawodnikiem klubu. Ma na koncie złoty medal i tytuł mistrza Polski w grupie juniorów w nowej kolarskiej dyscyplinie, jaką jest slalom równoległy (zawody odbyły się w Szklarskiej Porębie), natomiast w zjeĄdzie wtedy zajął IV m.
Należy jeszcze wspomnieć o takich zawodnikach, jak: Andrzej Stefaniak - VII miejsce w klasyfikacji generalnej GP Lang MTB w grupie młodzików, Łukasz Lewandowski - IV miejsce w klasyfikacji generalnej WN Beskidy - Żywiec, X miejsce na Mistrzostwach Polski w grupie młodzików, Tomasz Szmaciński - V miejsce na Mistrzostwach Polski w grupie orlików, Anna Cieślar - V miejsce w grupie kobiet w MP w Sławnie, Anna Sojka - V miejsce w grupie juniorek młodszych na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży oraz IV miejsce w klasyfikacji generalnej GP Lang MTB.
W sezonie 2000 zawodnicy sekcji MTB brali udział również w wielu wysokiej rangi imprezach, typu Żywiec Grand Prix Lang MTB, Puchar Polski czy Wielka Nagroda Beskidy - Żywiec oraz w Mistrzostwa Polski. Największymi sukcesami poszczycić się mogli:
Tomasz Szmaciński, który w grupie poniżej 23 lat, wywalczył tytuł II wicemistrza Polski w Książu (IV lokata w elite). Poza tym dobre starty w kilku edycjach WN Beskidy - Żywiec, dały mu drugą nagrodę w klasyfikacji generalnej. Był on także reprezentantem drużyny województwa śląskiego, która zdobyła II miejsce na drużynowych Mistrzostwach Polski w Polanicy Zdroju. Można jeszcze dodać tytuł mistrz Polski Igrzysk Mieszkańców Wsi, czy III lokatę w zawodach Pucharu Polski w Książu.
Wojciech Śliwka został wicemistrzem Polski w grupie elite, w zjeĄdzie w Szklarskiej Porębie. W Pucharze Polski Nokia uplasował się na III pozycji w klasyfikacji generalnej, w poszczególnych zawodach plasując się w pierwszej trójce.
Anna Sojka - III miejsce w WN Beskidy- Żywiec w klasyfikacji generalnej, czołowe miejsca w Żywiec GP Lang MTB, III miejsce w Mistrzostwach Polski LZS w Sławnie, II miejsce drużynowo.
Tomasz Gagat - I miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski, 10 miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy, II miejsce drużynowo.
Dużym sukcesem sekcji było także zajęcie, jako reprezentacja województwa śląskiego, drugiego miejsca na I Drużynowych Mistrzostwach Polski MTB w Polanicy. Mistrzowski skład to: Anna Sojka, Tomasz Szmaciński, Tomasz Gagat, Marcin Przybyła (Sokół Szczyrk).
Inne osiągnięcia w sezonie 2000: Natalia Kubala - VI miejsce w WN Beskidy - Żywiec MTB juniorek, Jacek Cienciała - wiele udanych startów w Pucharach Polski w zjeĄdzie, Andrzej Stefaniak - VI miejsce w klasyfikacji generalnej WN Beskidy - Żywiec MTB w grupie juniorów młodszych, Sławomir Plinta - VI miejsce w klasyfikacji generalnej WN Beskidy - Żywiec w grupie młodzików, Grzegorz Macura - I miejsce w grupie młodzików bez licencji WN Beskidy - Żywiec MTB, Miłosz Glajcar - kilka dobrych startów w grupie juniorów.
Sekcja borykała się z problemami finansowymi i w związku z tym zawodnicy startowali na prywatnym sprzęcie.
W sezonie 2001 zawodnicy sekcji kolarskiej jeĄdzili w dwóch grupach sportowych: zjazdowej i crossowej. Pojawił się sponsor w osobie ustrońskiego biznesmena Romana Kubali. Zawodnicy reprezentowali barwy klubu i sponsora (sekcja przyjęła nazwę Kubala KS Wisła) w wielu imprezach, takich jak Mistrzostwa Polski, Puchar Polski w crossie, zjeĄdzie, dualu. Crossowcy ponadto w Wielkiej Nagrodzie Beskidy-Żywiec, a grupa zjazdowa wzięła też udział w Mistrzostwach Europy w Livinio oraz w pucharach Niemiec, Czech i Słowacji.
Lista sukcesów z tego sezonu jest następująca:
Tomasz Szmaciński w grupie poniżej 23 lat, wywalczył IV miejsce na Mistrzostwach Polski w Kielcach.
Maciej Jodko został wicemistrzem Polski w grupie elite, w zjeĄdzie w Zakopanem, zaś w Pucharze Polski Nokia uplasował się na III pozycji w klasyfikacji generalnej.
Szymon Syrziste - III miejsce w Mistrzostwach Polski w dualu i III miejsce w Pucharze Polski.
Anna Sojka - III miejsce w PP Żywca w wualu, czołowe miejsca w Skoda Grand Prix.
Jacek Cienciała - wiele udanych startów w Pucharze Polski w zjeĄdzie, w tym I miejsce w Ustroniu, V miejsce w Mistrzostwach Polski i III miejsce w Pucharze Polski w dualu.
Andrzej Stefaniak - III m w klasyfikacji generalnej WN Beskidy - Żywiec MTB w grupie juniorów młodszych oraz wysokie miejsca w Skoda GP MTB.
Miłosz Glajcar - kilka dobrych startów w grupie juniorów Skoda GP MTB oraz Wielkiej Nagrodzie MTB.
Damian Mroncz - VI miejsce w Mistrzostwach Polski MTB w Kielcach, wysokie miejsca w Skoda GP MTB i Wielkiej Nagrodzie MTB Beskidy-Żywiec.
W sezonie 2002 działalność sekcji została zawieszona po odejściu sponsora i braku możliwości finansowania przez macierzysty klub.
 
 
 
« powrót|drukuj