Skip Navigation
 

Historia

SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ lata 1976 - 2003

 
W paĄdzierniku 1976 r. na otwartym zebraniu w remizie OSP w Wiśle Centrum, grupa zapaleńców, a do nich należy zaliczyć Janusza Kalitę, Romana Gasia, Andrzeja Poloka "Holika", wraz z ówczesnym naczelnikiem Wisły Wiktorem Buczkiem, postanowiła przywołać do życia sekcję piłki nożnej. Początkowo sekcja miała powstać przy OSP w Wiśle Centrum i nazywać się OSP "Płomień" Wisła, póĄniej jednak grupa założycielska doszła do porozumienia z władzami Klubu Sportowego "Wisła-Start" w Wiśle i w ten sposób, po 10 latach piłka nożna rozpoczęła niejako od nowa swój żywot na terenie Wisły.
Do rozgrywek o mistrzostwo klasy C drużynę zgłoszono w lipcu 1977 r. a już 6 sierpnia odbył się pierwszy mecz w Wiśle z LKS "Błękitni" Pierściec w ramach rozgrywek o mistrzostw klasy C, który przyniósł sukces w postaci zwycięstwa naszego zespołu 3:2.

W 1975 r. w ramach telewizyjnego Banku Miast pomiędzy Wisłą a Szczawnicą, powstało na terenie dawnego żwirowiska w Jonidle boisko piłkarskie. Wreszcie był niezależny plac gry i chociaż wielkość tej płyty i jakość trawiastej nawierzchni pozostawiały wiele do życzenia, było to już niejako swoje miejsce. Postawiono bramki, wydłużono płytę od strony campingu na wymaganą długość. Za szatnię służyła część budynku kajakowiska. Nie było w nim wody, dlatego zarówno gospodarze, jak i goście myli się w... pobliskiej rzece Wiśle. Jednak działaczy i zawodników cieszył fakt, że mają gdzie trenować i grać w piłkę nożną, i to było najważniejsze.
Zgłoszona do klasy C klasy drużyna w sezonie 1977/78 szła niczym burza i zdobyła mistrzostwo, awansując zasłużenie do klasy B. W drużynie tej występowali: Jan Polok "Untig", Andrzej Soból, Jan Polok "Złoty", Jan Podżorny, Jan Burian, Jan Szturc (obecny trener skoczków), Stanisław Pilch, Tadeusz Bujok, Bronisław Lazar, Jerzy Małysz, Jan Wrzecionko, Paweł Kubala, Andrzej Polok "Holik", Jan Cieślar "Hokej". W klasie B ten "żelazny" skład wzmocnili : Jan Kawulok (narciarz, olimpijczyk), Andrzej GaĄdziak, Marian Jakuciński, Stanisław Małysz, Jan Cieślar "Liszka", Edward Gomola i Żuralski.
Wreszcie nadszedł sezon 1983/84 i upragniony awans do klasy A. Wywalczyli go: Jan Szturc, Jan Głowa, Stanisław Małysz, Andrzej Soból, Karol Pinkas, Rudolf Pinkas, Andrzej Twardzik, Andrzej Grycman, Władysław Pilch, Zbigniew Pilch, Paweł Kubala, Marian Pilch, Piotr Kawulok, Andrzej Cieślar "Diesel", Jarosław Czyż, Bronisław Lazar. Trenerem od 1977 r. do końca sezonu 1984/85 był nieprzerwanie Janusz Kalita. To za jego kadencji drużyna przeszła dwa szczeble w górę i zdobyła awans do klasy "A". Warto przy okazji przypomnieć, że nasza drużyna jako beniaminek w klasie A, sprawiła ustrońskiej "KuĄni" przesławne lanie, wygrywając 8:1 na Jonidle jesienią 1984 r. Tej porażki Ustroniacy do dzisiaj nie mogą przeboleć.

Następnie na jeden sezon drużynę przejął były zawodnik KS "Wisła-Start" z lat 60-tych, Jan Lazar. Z drużyny juniorów wprowadzonych zostało kilku utalentowanych zawodników: Otton Karaś, Gerard Marszałek, Krzysztof Rak, Dariusz Pilch, Piotr Wisełka. Drużynę wzmocnił jeszcze były zawodnik drugoligowej "Wisłoki" Dębica Jan Wałęska, który od następnego sezonu przejął drużynę seniorów i prowadził ją również przez jeden sezon. Kolejnym trenerem został Janusz Kalita. Zespół spadł w sezonie 1988/89 do klasy B, ale po roku znowu awansował do klasy A. Podstawowy trzon tej drużyny to: Jan Polok, Zbigniew Pilch, Stanisław Małysz, Jarosław Czyż, Władysław Pilch, Ryszard Gała, Bolesław Haratyk, Paweł Czyż, Piotr Sikora, Dariusz Pilch, Marian Pilch, Władysław Dutka.
W latach 1983-86 na Jonidle wybudowany został pawilon z biurami, szatnie z prysznicami, magazynami i wreszcie klub mógł być na swoim. Całkowite przeniesienie biura i magazynu nastąpiło jesienią 1986 r. Wtedy też miał miejsce kapitalny remont płyty boiska i powstała mini widownia, barierka okalająca boisko, dwie budki dla rezerwowych graczy gospodarzy i gości. Oficjalne otwarcie wyremontowanego boiska nastąpiło w 1990 r.
W sezonie 1990/91 drużynę obejmuje trener Eugeniusz Gadacz. W drużynie tej występują nowi zawodnicy: Tadeusz Pilch, Dariusz Korona, Jerzy Jaworski, Tomasz Zakolski, Zbigniew Lazar, Mirosław Wrzecionko, Adam Cieślar, Piotr Śliwka, Andrzej Korecki, Zbigniew Wrzecionko, Ireneusz Adamczyk, Andrzej Polok, Grzegorz Pilch, Krzysztof Kocyan, Janusz Podżorski, Tomasz Januszewski, Mirosław Wójcik, który następnie prowadził drużynę jako trener w sezonie 1995/96.
W sezonie 1996/97 drużynę trenuje były zawodnik naszego klubu z lat 60. Karol Chraścina. Zespół jednak spada do klasy B, a drużynę na sezon 1997/98 przejmuje ustroński trener Tadeusz Sikora. W zespole na dobre zadomowili się Michał Mikler, Adam Cieślar, Grzegorz Procner. Po jednym sezonie trener Sikora wprowadza drużynę do klasy A. Ponownie w sezonie 1998/99 drużynę przejmuje Eugeniusz Gadacz i prowadzi ją do końca 2000 r. Następnym szkoleniowcem jest Jan Wałęska, tj. w sezonie 2000/01 i 2001/02, kiedy piłkarze znowu lądują w klasie B. Następuje ponowna zmiana trenera i drużynę od sezonu 2002/03 prowadzi Jerzy Wielgos, wywalczając z nią awans do klasy A.
Podstawowa kadra z ostatnich 3 lat przedstawię się następująco: Adam Cieślar, Michał Mikler, Andrzej Polok, Grzegorz Wrzecionko, Arkadiusz Wuwer, Jarosław Podżorski, Janusz Podżorski, Zbigniew Wrzecionko, Piotr Śliwka, Andrzej Korecki, Grzegorz Procner, Dariusz Korona, Tomasz Wuwer, Grzegorz Polok, Arkadiusz Karaś, Mirosław Wrzecionko, Zbigniew Lazar, Otton Karaś, Jarosław Czyż - wielokrotny król strzelców w drużynie, Grzegorz Pilch, Ryszard Szturc, Krzysztof Cieślar, Krzysztof Cieślar "PeĄdzionka", Jarosław Czakon.
Jeszcze kilka słów o wychowankach, którzy pierwsze kroki stawiali w naszym klubie jako juniorzy, a potem grali jako seniorzy i trafili do znanych klubów. Gerard Marszałek po odejściu z naszego klubu grał w I-ligowym "Górniku" Wałbrzych i I-ligowym GKS Jastrzębie. Krzysztof Rak występował w II-ligowej "Lubliniance" Lublin, Jarosław Czyż w III-ligowym "Beskidzie" Skoczów, a Karol Pinkas, Otton Karaś, Zbigniew Lazar i Jan Polok w lidze okręgowej w "KuĄni" Ustroń.
Po po awansie drużyny seniorów do klasy B w 1978 r., równolegle prowadzone było szkolenie juniorów i trampkarzy. Przez 10 lat drużynę juniorów prowadził i trenował Jan Lazar. Zespół ten zawsze plasował się w pierwszej trójce grup regionalnych, zaś na początku lat 80. awansował do ligi wojewódzkiej, zajmując drugą lokatę. Następnie drużyna prowadzona przez trenera Władysława Czyża, również lokowała się w górnych rejonach tabeli grup regionalnych i ligi wojewódzkiej . Po trenerze Czyżu na dłuższy okres juniorami, a początkowo również trampkarzami, zajął się Jan Wałęska. On także ze swoją drużyną plasuje się w czołówce. W roku 2000/01 drużyna awansowała i gra w lidze okręgowej juniorów. Obecnie drużynę juniorów równolegle z drużyną seniorów prowadzi trener Jerzy Wielgos.
Warto też nadmienić, że klub rokrocznie organizuje, cieszące się ogromną popularnością, Turnieje Dolin o Puchar Burmistrza miasta Wisły. W każdych zawodach startuje 12 - 14 zespołów z poszczególnych dolin, czyli w piłkę w wakacyjnym okresie gra około 200 zawodników. Są oni gorąco zagrzewani do boju przez kibiców.
 
 
 
« powrót|drukuj