Skip Navigation
 

Historia

SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ lata 1953 - 1966

 
W 1953 r. oprócz sekcji narciarskiej, piłki siatkowej i lekkoatletycznej, powołano również sekcję piłkarską. Choć statut klubu i nazwę Klub Sportowy "Start Wisła" w Wiśle, przyjęto dopiero cztery lata póĄniej, piłkarze zostali zgłoszeni do rozgrywek klasy C seniorów już w 1954 r.
Zaraz po jednym sezonie drużyna zdobyła mistrzostwo tej klasy i awansowała do klasy B, w której grała przez trzy lata, by w sezonie 1958/59 awansować do klasy A i znaleĄć się w gronie takich zespołów jak: "Piast" Cieszyn, "Stal" Cieszyn, "Włókniarz" Skoczów, "KuĄnia" Ustroń, "Walcownia" i Górnik" Czechowice, czy z bielskich drużyn: "Stal", "Włókniarz", "Budowlani" "BBTS" oraz "Iskry" Pszczyna i "Czułowianki" Tychy.
Awans i rywalizacja w tej klasie z takimi zespołami było nie lada dużym wyczynem naszych piłkarzy, bezpośrednio bowiem mistrz tej klasy awansował do III ligi ogólnopolskiej. Areną zmagań wiślańskich piłkarzy było boisko za tylnym frontem liceum oraz gimnazjum w centrum Wisły, gdzie obecnie rozciąga się Park im. Kopczyńskiego. W związku z likwidacją tego boiska wybudowano za obecnym budynkiem ośrodka "Start" boisko do piłki nożnej oraz bieżnię i rzutnie dla lekkoatletów. Ówczesne władze miasta oraz kierownictwo ośrodka "Start" doszły do porozumienia i zapewniły, że nowo wybudowane boisko będzie służyło naszemu klubowi i wiślańskim piłkarzom. Tak było do 1966 r. PóĄniej piłkarze już tylko sporadycznie mogli korzystać z boiska w ramach jakiegoś okazjonalnego meczu lub spotkania.
Ponieważ chętnych do gry w piłkę nożną było tak dużo, kierownictwo sekcji piłkarskiej wystąpiło do Zarządu z wnioskiem o zgłoszenie do rozgrywek drugiej drużyny seniorów. Stało się to faktem i oprócz pierwszego zespołu seniorów grającego w klasie A, rezerwy walczyły o mistrzostwo klasy C. Juniorzy natomiast rozgrywali przedmecze w klasie "A" seniorów.

Rozgrywkom towarzyszyło ogromne zainteresowanie ze strony kibiców. Wystarczy przypomnieć, że olinowanie z grubej liny, które otaczało boisko za szkołą podczas meczów mistrzowskich, nie wytrzymywało naporu kibiców i często musiały interweniować służby porządkowe. Drużyna miała wiernych kibiców, którzy gromadnie wyjeżdżali na mecze na boiskach rywali. Należy wspomnieć szczególnie o Pawle Podżorskim "Łogrodzianie", który od 1958 r. jest z zespołem "na dobre i złe". Nieprzerwanie do chwili obecnej kibicuje naszej drużynie.
Pierwsi piłkarze naszego klubu to: Włodzimierz Polok, Stanisław Polok (narciarz), Henryk Hombek, Stefan Pojda, Jan Raszka (narciarz, olimpijczyk), Paweł Pilch "znad Gojki", Rudolf Cieślar "Farmer", Paweł Szarzec, Jan Rumon, Gustaw Polok, Francikowski (bramkarz), Jerzy Słowiok, Wilibald Zelcer (zawodnik i trener), Edward Jakuciński (zawodnik i trener), Paweł Cieślar "spod Lipy", Jan Cieślar "Jasiu", Rudolf Słowiok, Michał Drobisz, Józef Szturc, Ludwik Szturc, Bolesław Olszar, Henryk Cieślar, Jan Cieślar "Gunia", Andrzej Bujok "Pedro", Andrzej Kocjan (narciarz), Władysław Szturc "Dziadek", Stanisław Wantuła.
Głównie na tych zawodnikach opierała się nasza drużyna grająca w klasie "A". Oprócz nich występowali w I lub II drużynie: Andrzej Bujok "Jeziorko", Jan Cieślar "Johny", Gustaw Cieślar, Jan Czyż, Władysław Czyż, Józef Drobisz, Jerzy Kuszela, Paweł Kuszela, Jerzy Lazar, Wacław Pilch, Władysław Pezda i inni.
Po spadku do klasy B, w latach 1961-62 do drużyny doszli utalentowani juniorzy : Józef Kuszela, Jan Lazar, Otton Leśniak, Jan Cieślar "Bartos". Drużyna szybko okrzepła i po jednym sezonie znowu awansowała do klasy A, grając w składzie: Jan Kocyan "od Bajcara", Józef Kuszela, Edward Jakuciński - wielokrotny król strzelców w drużynie, Paweł Cieślar "spod Lipy", Andrzej Bujok "Pedro", Michał Drobisz, Jan Lazar, Rudolf Słowiok, Otton Leśniak, Jan Knoppek - człowiek-drużyna, grający na każdej pozycji, również w bramce, Jan Cieślar "Bartos", Jan Cieślar "Gunia", Józef Szturc, Ludwik Szturc.

Niestety w sezonie 1963/64 znowu był spadek o klasę niżej. Ostatnimi piłkarzami w tym okresie byli: Kazimierz Leśniak, Jan Lazar, Jan Szturc "Szura", Władysław Sztefek, Andrzej Kuczera, Józef Kuszela, Stanisław Kujawa, Józef Kujawa, Karol Chraścina, Andrzej Szarpała, Jan Burian, Adam Śliwka, Jerzy Czyż, Jan Cieślar "Piko", Jan Polok "Złoty". Drużyna ta grała do końca sezonu 1966 r., po czym decyzją ówczesnego Zarządu, sekcja piłkarska została zawieszona na l rok. Przerwa ta jednak trwała aż 10 lat. Zarząd uzasadniał swoją decyzję brakiem boiska oraz ciężką sytuacją finansową klubu.
Kilka ciepłych słów należy się zasłużonym działaczom, bez których sekcja piłki nożnej po prostu by nie istniała. Wymieńmy tu dra Pawła Gajdzicę, pana Zaleskiego, Władysława Jakucińskiego, Tadeusza Cieślara, Gustawa Pinkasa, pana Saternusa, wspomnianych już trenerów Wilibalda Zelcera i Edwarda Jakucińskiego.
Ponieważ nie było piłki nożnej w Wiśle, dlatego też niektórzy zawodnicy przeszli do sąsiednich klubów. W "KuĄni" Ustroń grali Stanisław Kujawa, Jan Lazar, Otton Leśniak, Kazimierz Leśniak, w póĄniejszym okresie także Jan Burian, Andrzej Szarpała, Karol Chraścina, Józef Kujawa, Adam Śliwka. W "Olimpii" Goleszów występowali Józef Kujawa i Jan Polok "Złoty".
Zawodnicy, którzy otrzymali przydomki lub, jak kto woli pseudonimy przy swoich nazwiskach, niech wybaczą autorowi niniejszej monografii, bowiem bez tego nie sposób byłoby zidentyfikować, który Cieślar, Bujok, Czyż, Szturc, Pilch lub Polok jest ten właściwy, bowiem o tym samym nazwisku, a nawet imieniu, występowało ich zawsze w drużynie, co najmniej dwóch lub trzech.
 
 
 
« powrót|drukuj