Skip Navigation
 

Historia

SEKCJA PIŁKI SIATKOWEJ

 
Początek tej dyscypliny związany jest z siatkarzami LKS "Barania" Wisła, którzy w 1952 r. wywalczyli awans do III Ligi Śląskiej. Od wiosny 1953 r. do 1964 r. występowali w tych rozgrywkach jako KS "Start" Wisła. Rywalizowało 12 drużyn, z których dwie najlepsze po każdym sezonie awansowały do II ligi.

 

1953 - marzec


W połowie marca tegoż roku sekcja piłki siatkowej LKS "Barania" Wisła, z uwagi na trudne warunki finansowe klubu, pod namową działaczy nowo powstałego Zrzeszenia Sportowego "Start" w Katowicach, wyraziła zgodę na przejście do nowo powstałego klubu ZS "Start" Wisła. Od tego momentu siatkarze grali w Lidze Śląskiej w nowych barwach.

 

1954 - styczeń

 

Mistrzostwa Polski Zrzeszenia "Start" w Lublinie. Wzięły w nich udział reprezentacje poszczególnych okręgów, a nie drużyny klubowe. Do reprezentacji katowickiego okręgu z wiślańskiej drużyny powołani zostali Jan Czyż, Jerzy Czyż, Paweł Cieślar, Jan Hławiczka, Eugeniusz Wyrwa. Reprezentacja Katowic dotarła do finału, gdzie przegrała z Warszawą, zdobywając tym samym tytuł wicemistrzów.

 

1954 - marzec

 

W Katowicach odbył się kurs instruktorski zorganizowany przez Radę Wojewódzką ZS "Start". Uczestniczyli w nim Paweł Cieślar, Jan Poloczek, Jan Cieślar, Karol Chlebek, Paweł Raszka i Nogowczyk.

 

1954 - 1-5 lipca


I Spartakiada Zrzeszenia Sportowego "Start". W reprezentacji woj. katowickiego grali: Henryk Gluza, Eugeniusz Wyrwa i Jan Czyż, przyczyniając się do zdobycia I miejsca.
Turniej o Puchar Południa w Katowicach. Dużą niespodzianką była wygrana "Startu" Wisła 3:2 z Polonią Bytom - mistrzem Śląska oraz z Gwardią Katowice, także 3:2. Zwycięstwa te pozwoliły zdobyć główne trofeum turnieju. Wiślanie grali w składzie: Jan Czyż, Jerzy Czyż, Paweł Cieślar, Karol Chlebek, Jan Hławiczka, Eugeniusz Wyrwa.

 

1955 - wrzesień

 

Z okazji dożynek i winobrania w Trzyńcu (Czechosłowacja) odbył się międzynarodowy turniej. "Start" wygrał ze "Slovanem" Czeski Cieszyn i z drużyną gospodarzy, by w finale ulec zespołowi "Żelezarna" Witkowice. Skład wiślan: Jan Czyż, Jerzy Czyż, Paweł Cieślar, Karol Chlebek, Eugeniusz Wyrwa, Paweł Szarzec, Henryk Gluza. Kierownikiem drużyny był Jan Raszka
Półfinały Mistrzostw Polski Zrzeszenia "Start" w Warszawie. Siatkarze z Wisły wygrali kolejno mecze z ekipami Olsztyna i Bydgoszczy, zaś w pojedynku o awans do finału po dramatycznej rywalizacji, pokonali I-ligową "Warszawiankę" Warszawa 3:1. Wyeliminowanie głównego faworyta uznano za ogromną niespodziankę. Jej sprawcami byli: Jerzy Czyż, Karol Chlebek, J. Węgrzynkiewicz, Jan Czyż, Paweł Cieślar, Eugeniusz Wyrwa, Paweł Szarzec, Henryk Gluza. Kierownikiem drużyny był Jan Raszka.

 

1956 - wrzesień

 

Finał Mistrzostw Polski Zrzeszenia "Start" w Katowicach. Wisła pokonała rywali z Gdańska i Wrocławia, kwalifikując się do finału. Tutaj czekał odwieczny rywal z rozgrywek wojewódzkich, "Start" Katowice. Wiślanie przegrywali 0:2 oraz 3:7 w trzecim secie i zdawało się, że są na straconej pozycji. Poproszono sędziego o czas i po powrocie na parkiet zespół przeszedł istną metamorfozę. Wygrał 15:13 tego seta i... cały mecz 3:2(!), zdobywając mistrzostwo Polski. Grali: Jan Czyż, Paweł Cieślar, Eugeniusz Wyrwa, Paweł Szarzec, Jerzy Czyż, Karol Chlebek, Henryk Gluza. Kierownikem drużyny był Jan Raszka.
"Startowcy" wystąpili następnie jako drużyna OSP Wisła Centrum w Mistrzostwach Województwa Katowickiego Ochotniczych Straży Pożarnych w Gliwicach i pewnie zajęli I miejsce.
Po sezonie zimowym wielu narciarzy dołączyło do siatkarzy, by potrenować i pograć. Byli to m. in. Gustaw Bujok, Andrzej Kocjan, Jan Samiec, Jan Kawulok. Pod siatką pojawili się też piłkarze, a wśród nich Jan Knoppek, Paweł Raszka, Paweł Szarzec.
Siatkówka cieszyła się ogromną popularnością w Wiśle. Boiska były w Centrum za szkołą i na basenie kąpielowym, w Kopydle, Dziechcince, Malince, ObłaĄcu oraz na Pile i Fojtuli. Grała młodzież i dorośli, nie brakowało kobiet.

 

W paĄdzierniku 1974 roku została powołana do życia sekcja piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, która miała nawiązać do klubowych tradycji sekcji piłki siatkowej z lat sześćdziesiątych. Została zgłoszona do rozgrywek klasy A. Dużą pomoc w organizacji tej sekcji okazali nauczyciele Wychowania Fizycznego Zespołu Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcącego w Wiśle, którzy bezinteresownie pomagali w pracy szkoleniowej i organizacyjnej. Kierownikiem sekcji został wybrany Henryk Cieślar, który był zarazem zawodnikiem. Trenerem i także zawodnikiem był Zbigniew Walczak. Treningi były prowadzone trzy razy w tygodniu w hali sportowej Ośrodka Sportowego "Start". Pomimo stworzenia odpowiednich warunków treningowych, sekcja ta nie osiągała większych wyników sportowych.
W latach 1978 - 79 sekcją opiekował się Tomasz Wrześniewski jako trener i kierownik Piotr Szołtysek. Następnie po rezygnacji mgr Wrześniewskiego z funkcji trenera, opiekę nad sekcją przejął Zbigniew Walczak, który zgłosił ją do rozgrywek w sezonie 1979/80. W miarę upływu czasu początkowy zapał podczas treningaów ostygł, a trenerzy mieli coraz to większe kłopoty z wystawieniem drużyny, szczególnie w przypadku rozgrywania meczów na wyjeĄdzie. W ostatnim okresie działalności sekcji doszło nawet do tego, że mecze rozgrywane na miejscu, ze względu na niekompletny skład drużyny były oddawane walkowerem. W takiej sytuacji uchwałą klubu, dnia 14 kwietnia 1980 roku, działalność sekcji została zawieszona.
 
 
 
« powrót|drukuj