Skip Navigation
 

Historia

SEKCJA NARCIARSKA W LATACH 1973 - 83

 
Początek lat 70. zaznaczył się jako bardzo trudny okres ze względu na reorganizację kadry szkoleniowej. Kilku dobrych zawodników zakończyło w tym czasie karierę, inni musieli zrezygnować z uprawiania sportu z przyczyn od siebie niezależnych (zmiana szkoły, podjęcie pracy zawodowej poza terenem Wisły). Zaszła też konieczność przebudowy skoczni narciarskich w Wiśle Centrum, co zajęło dwa sezony. Skocznie stanowiły podstawową bazą szkoleniową dla młodzieży, co było bezpośrednią przyczyną obniżenia osiąganych wyników. Jednocześnie klub ciągle borykał się z doborem kadry instruktorskiej dla młodzieży, co wiązało się z brakiem odpowiedniej selekcji dzieci w szkołach podstawowych.

Trudności trudnościami, ale w sezonie 1972/73 uwidoczniła się niewielka poprawa wyników. W rankingu śląskiego Okręgowego Związku Narciarskiego w pierwszej dziesiątce znalazło się kilku juniorów młodszych i młodzików, m. in. Anna Madzia, Bożena Szturc, Edward Chmiel - biegacze, Jan Szturc, Jan Łoniewski, Andrzej Kamiński, Andrzej Podżorski, Andrzej Soból - skoczkowie i kombinatorzy. Na podkreślenie zasługuje uczestnictwo trzech zawodników w Centralnych Igrzyskach Młodzieży w Zakopanem, gdzie Jan Szturc zajął VI miejsce w biegu i VI miejsce w kombinacji przy dwóch upadkach w skokach. Andrzej Soból w kombinacji klasycznej był VIII miejsce. Andrzej Kamiński natomiast na skutek odniesionej kontuzji w czasie treningu nie mógł wystartować w otwartym konkursie skoków.
Ci młodzi, utalentowani zawodnicy zostali w większości pozyskani dla klubu poprzez wznowioną w 1968 r. akcję "Szukamy olimpijczyków". Niestety akcja po kilku latach została zaniechana. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym czasie sekcja narciarska była sekcją perspektywiczną, ponieważ na 85 zawodników posiadała 45 młodzików, 28 zawodników grupy przedstartowej, 11 juniorów i ... jednego seniora.
Klub dotknęły jednak poważne kłopoty finansowe, związane z ograniczeniem dotacji przez Radę Główną Zrzeszenia "Start". Pieniędzy brakowało szczególnie na utrzymanie i konserwację obiektów sportowych oraz na zakup odpowiedniego sprzętu wyczynowego. Na rynku krajowym nie było go prawie w ogóle. Zmuszało to klub do kupowania sprzętu narciarskiego i smarów od osób prywatnych. Kolejną bolączką był brak ścisłej współpracy pomiędzy klubem a szkołami. Wyjścia z impasu szukano podczas spotkania terenowych władz kultury fizycznej, Wydziału Oświaty i dyrektorów szkół oraz przedstawicieli klubów, gdzie nakreślono ramowy program działania. W ramach tej współpracy kluby zobowiązały się przy pomocy nauczycieli WF, wyselekcjonować najzdolniejszą młodzież do uprawiania narciarstwa oraz zapewnić kadrę szkoleniową i sprzęt sportowy.
Efektem tej współpracy było organizowanie międzyszkolnych zawodów narciarskich, które wzbudziły duże zainteresowanie ze strony dyrekcji i młodzieży. Po kilku latach pracy z młodzieżą w sezonie 1973/74, zawodnicy klubu powoli zaczęli odnosić sukcesy w Mistrzostwach śląska i Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. W tym czasie w klubie rozpoczął pracę jako trener, były olimpijczyk i wielokrotny mistrz Jan Kawulok, zajmując się treningiem podstawowej grupy zawodników klubu. Oprócz niego instruktorami w klubie byli: jego żona Ewa Kawulok, która opiekowała się młodzieżą z Czarnego, Józef Cieślar pracujący jako instruktor w Szkole Podstawowej w Głębcach oraz Emil Dawid opiekujący się grupą skoczków. Zawodnikami z Jawornika zajmował się dyrektor tejże szkoły, mgr Dudys.
Efektem dobrego przygotowania do sezonu i włożonej pracy były uzyskane wyniki. Najlepszymi mógł się poszczycić zawodnik grupy juniorów młodszych Andrzej Soból, syn jednego z pierwszych zawodników klubu Michała Sobola, który zdobył dwa tytuły mistrza śląska, tytuł mistrza Polski w kombinacji klasycznej i tytuł wicemistrza Polski w skokach. Dobre lokaty uzyskali także Jan Szarzec - III miejsce w Mistrzostwach śląska i VI miejsce w Mistrzostwach Polski w kombinacji, Edward Chmiel - III miejsce w Mistrzostwach śląska w biegu na 10 km, Andrzej Kamiński - II miejsce w skokach na Mistrzostwach śląska w grupie juniorów młodszych. Jan Szturc (pomimo tragedii rodzinnej) zajął VI miejsce na Mistrzostwach Polski w grupie juniorów. Ponadto członkowie klubu reprezentowali swoje szkoły na Zimowych Igrzyskach Szkół, gdzie Anna Niemczyk zdobyła tytuł mistrzyni Polski w biatlonie, zaś Jan Szturc tytuł wicemistrzowski w sztafecie szkół średnich.
Okres 1975 - 1980 związany jest przede wszystkim z takimi nazwiskami jak: Andrzej Kamiński, Jan Szturc, Andrzej Soból, Piotr Kenig, Jan Bosowski, Jan Łoniewski, Andrzej Podżorski, Bronisław Cieślar. Zdobywali oni czołowe lokaty na Mistrzostwach Polski. W sezonie 1974/75 klasą dla siebie był Andrzej Kamiński, który na Centralnej Zimowej Spartakiadzie Młodzieży, wywalczył dwa złote medale w skokach juniorów młodszych. Drugim medalistą był Jan Szturc, zdobywca złotego medalu w kombinacji klasycznej juniorów młodszych i tytułu wicemistrzowskiego w biegu sztafetowym. Po tym sezonie został on powołany do kadry narodowej juniorów. Dobre miejsca zajmowali też Andrzej Soból - VI miejsce w kombinacji, Jan Bosowski - VIII miejsce w skokach, Andrzej Podżorski - VIII miejsce w dwuboju. III miejsce w rankingu posezonowym Wojewódzkiej Federacji Sportu zajął Piotr Kenig.
Wybijającym się zawodnikiem klubu był Andrzej Kamiński, który po sukcesach w sezonie 1974/75, w następnym wywalczył dwukrotnie IV miejsce w konkursach skoków otwartych i VII miejsce w kombinacji. W kolejnym sezonie 1977, A. Kamiński ponownie zdobył tytuł mistrza i wicemistrza Polski w skokach otwartych. Niestety następne sezony nie były już tak udane dla tego zawodnika, który jeszcze uprawiał sport wyczynowo, lecz bez większych sukcesów.
Podobnie jak w sezonie 1974/75, drugim złotym medalistą był Jan Szturc, który zajął I miejsce w kombinacji klasycznej juniorów w Mistrzostwach Polski 1977, a w 1976 r. brał udział w Mistrzostwach Europy Juniorów, zajmując 21 miejsce. Tak jak w latach poprzednich do wyróżniających się zawodników należeli Piotr Kenig - VI miejsce w kombinacji klasycznej na MP 1976, powołany póĄniej do odbycia służby wojskowej, Andrzej Soból - VI miejsce w kombinacji klasycznej na MP w 1976 r. oraz inni: Jan Bosowski, Jan Szarzec, Bronisław Cieślar.

W latach 1978/79 nastąpił spadek poziomu sportowego zawodników. Uzyskiwane wyniki były zdecydowanie poniżej oczekiwań. Przyczyny tego stanu rzeczy były różnorodne. Piotr Kenig był prześladowany przez cały sezon kontuzjami. Andrzej Soból, Jan Bosowski zdawali egzaminy dojrzałości, Jan Szturc i Jan Łoniewski zostali powołani do odbycia służby wojskowej i reprezentowali barwy WKS Zakopane. Łoniewski zdobył wtedy tytuł mistrza Polski w skokach w grupie seniorów, a po powrocie z WKS-u zmienił barwy klubowe, przechodząc do Olimpii Goleszów.
Sezon 1979/80 był bardzo udanym dla czołowego seniora klubu Bronisława Cieślara, który w całym sezonie wykazywał równą formę, co pozwoliło mu na zajęcie III miejsca w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski. Poza tym na Mistrzostwach Polski uplasował się na IV pozycji w biegu na 30 km oraz na VI pozycji w biegu na 50 km. Począwszy od sezonu zimowego 1979/80 Bronisław Cieślar był najlepszym zawodnikiem klubu oraz czołowym zawodnikiem w Polsce. Od 1981 do 1983 r. był członkiem kadry narodowej biegaczy. W klubie trenował pod okiem starszego brata Henryka. Do większych osiągnięć Bronisława Cieślara można zaliczyć zajęcie IV miejsca w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski w 1981 roku, zajęcie IV miejsca w Mistrzostwach Polski w Zakopanem w 1982 r. w biegu na 50 km oraz ósmej lokaty na dystansie 30 km. W sezonie 1982/83 zajął ponownie III miejsce w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski oraz V miejsce w biegu na 50 km, VI m. na 15 km i VIII m. na 30 km podczas Mistrzostw Polski. W Memoriale B. Czecha i H. Marusarzówny był trzeci w biegu na 30 km jako najlepszy z Polaków. Sezon 1983/84 był ostatnim w jego karierze. Starty zakończył VIII miejscem na 30 km i IV lokatą w biegu drużynowym wraz z kolegami klubowymi na MP. Po zakończeniu kariery narciarskiej Bronisław Cieślar zajął się pracą trenerską w klubie, gdzie pracuje do dziś jako trener biegaczy.
Na początku lat 80. do wyróżniających się zawodników należeli także, zajmując czołowe miejsca w Pucharze Polski, a jednocześnie będąc członkami kadry narodowej, juniorzy Alina Cieślar, Tadeusz Małyjurek - biegacze oraz Jarosław Pietruszka - skoczek i Tadeusz Krężelok, który w sezonie 1983/84 zajął IV miejsce na Mistrzostwach Polski seniorów w biegu na 30 km.
 
 
 
« powrót|drukuj